autor: Katarzyna Krupka | 26 06 2019

Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Śniadanie to ważny posiłek – zaspokaja pierwszy głód po nocnej przerwie i daje energię na dobry początek dnia. Spożywanie śniadania w rodzinnym gronie buduje niezwykłą więź między maluchem a rodzicami, a także pozwala kształtować u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe. Nauka regularnego jedzenia śniadań to istotny krok w stronę wprowadzenia do menu niemowlęcia 5 posiłków dziennie, które na stałe powinny pojawić się w planie dnia dziecka, które skończy 1. rok życia.

Dobre wybory

Warto, aby wartościowe śniadanie zawierało produkty zbożowe, które nie tylko dostarczają energię, ważną dla rozwoju organizmu i wzmożonej aktywności fizycznej, ale także są źródłem cennych witamin i składników mineralnych, kluczowych dla prawidłowego rozwoju malucha. Właśnie dlatego etap nauki jedzenia śniadań przez dziecko to najlepsza okazja, aby wprowadzić do jego diety kaszki.

Tuż po narodzinach niemowlę przyjmuje wyłącznie pokarm w postaci płynnej – mleko mamy lub mleko modyfikowane. Zgodnie z zaleceniami ekspertów mama powinna karmić wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuować karmienie piersią przy jednoczesnym rozszerzaniu diety malucha. Nowe pokarmy niemowlę może poznać nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Ze względu na wrodzoną preferencję do smaku słodkiego jako pierwsze w menu małego smakosza powinny pojawić się warzywa. Po nich przychodzi czas na owoce, a następnie – właśnie na kaszki, które świetnie sprawdzą się m.in. na śniadanie. Ich łagodny, zbożowy i owocowy smak oraz delikatna konsystencja zachęcają malucha do rozpoczęcia kulinarnej przygody z produktami zbożowymi.

Ze względu na wyjątkową wrażliwość i delikatność młodego organizmu, najlepszym wyborem dla niemowlęcia będą kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu, np. z oferty marki BoboVita. To produkty, które, zgodnie z przepisami prawa, spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe w porównaniu z produktami zbożowymi przeznaczonymi dla dorosłych. Zawierają różnorodne zboża, których każda partia przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że podają maluchowi produkt dopasowany do szczególnych wymagań młodego organizmu.

Co więcej, kaszki BoboVita to cenne źródło witamin i składników mineralnych , ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Znajdziemy w nich m.in. jod, wspierający rozwój poznawczy, wapń i witaminę D – dla mocnych kości i zębów, cynk, żelazo oraz witaminy A, C i E – dla wspierania układu odpornościowego, a także witaminy z grupy B, w tym tiaminę (B1) dla rozwoju systemu nerwowego, witaminę B6 i biotynę dla metabolizmu energetycznego. Kaszki dla niemowląt dostarczają również węglowodany potrzebne dla intensywnie rozwijającego się organizmu oraz wzmożonej aktywności fizycznej.

Ze względu na zawarty w niektórych kaszkach gluten, który jest popularnym alergenem, rodzice mogą obawiać się podawać te produkty dziecku. Nic bardziej mylnego. Nie ma potrzeby opóźniania wprowadzania do jadłospisu pokarmów potencjalnie alergizujących. Eksperci zalecają, aby gluten (np. pod postacią kaszki manny) wprowadzać w małych ilościach do diety maluszka w dowolnym momencie: po ukończeniu 4. miesiąca życia do 12. miesiąca, uważnie obserwując przy tym reakcję dziecka.

Wybierając kaszki dla dziecka, należy sięgać po te, które spełniają rygorystyczne normy jakości i bezpieczeństwa. Gwarancją tego są oznaczenia wiekowe znajdujące się na opakowaniach produktów. Dzięki nim możesz być pewien, że taki posiłek jest odpowiedni dla najmłodszych – m.in. na śniadanie, ponieważ zaspokoją głód maluszka po nocy oraz dodadzą energii do zabawy i odkrywania świata. To także źródło cennych witamin i składników mineralnych, które mają kluczowe znaczenie dla harmonijnego wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Ich pyszny smak każdego małego smakosza zachęci do nauki regularnego jedzenia śniadań.

Dołącz do klubu BoboVita!

Zarejestruj się i otrzymaj „Poradnik żywienia małego dziecka” z Planem 5 kroków rozszerzania diety oraz pyszny posiłek.

sprawdź

Pobierz bezpłatną aplikację

Znajdziesz tam wskazówki i rady dotyczące prawidłowego żywienia Twojego dziecka.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.