autor: Redakcja WP | 13 08 2019

Rozszerzanie diety dziecka… o wodę

Kiedy wszystko dzieje się raz pierwszy…

W życiu małego człowieka, wiele rzeczy dzieje się po raz pierwszy. Od pierwszego samodzielnego oddechu, pierwszego uśmiechu, pierwszej łyżki zjedzonej zupki do pierwszego kroku… maluch rośnie i rozwija się tak dynamicznie jak już nigdy później. Rodzice często przyznają, że jedyną stałą rzeczą w życiu małego dziecka jest zmienność. Chcą też jak najlepiej wspierać jego rozwój i pomagać rosnąć zdrowo. Fundamentalne kwestie takie jak jedzenie, picie czy odpoczynek maluszka, stają się źródłem wielu pytań i wątpliwości – zwłaszcza, jeśli przechodzimy przez nie po raz pierwszy.

Kiedy zacząć podawać płyny?

Szczególnie ważnym krokiem milowym w życiu niemowlęcia – i dużą zmianą w życiu rodziny – jest moment rozpoczęcia rozszerzania diety dziecka o produkty do jedzenia i picia inne niż mleko. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia i innych organizacji z autorytetem w dziedzinie ochrony zdrowia dzieci i wspierania ich rozwoju – takich jak WHO czy Amerykańska Akademia Pediatrii – są jednoznaczne – przez pierwsze pół roku życia dziecka niemowlę powinno być karmione na żądanie mlekiem mamy, a jeśli jest to niemożliwe – to po konsultacji z pediatrą należy dobrać odpowiednie mleko modyfikowane. W pierwszym półroczu życia dziecka mleko mamy zaspokaja głód i gasi pragnienie. Kiedy dziecko kończy pół roczku podajemy pierwsze posiłki i pierwszą wodę do picia. Obecnie wiemy, że „przepajanie” malucha karmionego piersią wcześniej nie jest potrzebne, chociaż nadal można o nim usłyszeć w radach babć. Natomiast w momencie gdy w diecie malucha pojawią się pierwsze pokarmy inne niż mleko mamy, musimy pamiętać także o uzupełnianiu płynów.

Zdrojek dostępny jest w nowej butelce o pojemności 310 ml, która ma teraz bardziej ergonomiczny kształt i jest wygodniejsza do chwytania przez małe rączki. Dzięki temu maluszek może trenować swoją samodzielność i sam z niej pić.

Co do picia dla maluszka?

Pierwszym płynem wprowadzanym do diety dziecka po mleku powinna być wysokiej jakości woda. Nie powinna to być herbatka, woda z glukozą ani soczek. Optymalna woda do picia dla dzieci powinna zawierać odpowiedni balans składników mineralnych. Najlepsza jest naturalna woda mineralna niskozmineralizowana bądź woda źródlana, taka jak np. Zdrojek. Zdrojek od Żywiec Zdrój to jedyna woda w Polsce polecana przez Instytut Matki i Dziecka dla niemowląt. Optymalne nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Tymczasem jak pokazują badania, dzieci w Polsce piją za mało wody1. Półroczne niemowlę potrzebuje około 800ml płynów na dobę. Maluchy w wieku 1-3 lat – aż 1250ml!2Na początku, będą to oczywiście pojedyncze łyczki wody. Z czasem maluszek zacznie jeść i pić więcej i będzie w tym coraz bardziej samodzielny.

Półroczne niemowlę potrzebuje około 800 ml płynów na dobę. Maluchy w wieku 1-3 lat – aż 1250 ml.

W czym podać pierwszą wodę do picia?

Wodę od początku należy podawać tak, aby maluszkowi było wygodnie pić i aby nie utrwalać nawyku ssania (zatem lepiej od razu zrezygnować z kubka niekapka a butelkę ze smoczkiem zostawić tylko do mleka, jeśli dzidziuś z niej korzysta). Pierwsze łyczki mogą być podane łyżeczką, z małego szerokiego kubeczka lub bidonu z miękką słomką. Na spacerze lub w podróży świetnie sprawdzi się również mała buteleczka ze sportowym zamknięciem – tak jak np. Zdrojek od Żywiec Zdrój. Kluczowa jest tu wygoda – dziecko musi mieć łatwość w sięganiu po kubeczek czy butelkę z wodą, a rodzic nie powinien martwić się o to, czy woda się rozleje. Zdrojek dostępny jest w nowej butelce o pojemności 310 ml, która ma teraz bardziej ergonomiczny kształt i jest wygodniejsza do chwytania przez małe rączki. Dzięki temu maluszek może trenować swoją samodzielność i sam z niej pić.

Jak poznam, czy mój szkrab nie pije za mało?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju dziecka. Maluszek potrzebuje nawet 4 razy więcej wody na kg masy ciała niż jego rodzice. Jeśli pije jej za mało, może to skutkować odwodnieniem. Może się to zdarzyć zwłaszcza w czasie upałów lub choroby dziecka. Objawy, które mogą sugerować, że dziecko pije za mało wody to:

• Zmęczenie, rozdrażnienie i senność

• Mniejsza ilość moczonych pieluszek i ciemniejszy kolor moczu

• Sucha i wiotka skóra dziecka.

Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z marką Żywiec Zdrój®

1Guelinckx i wsp. Spożycie wody i napojów wśród dzieci i młodzieży w 13 krajach. Eur J Nutr 2015; doi:10.1007/s00394-015-0955-5
2Stanowisko Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego o spożyciu wody, 2010
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.