autor: Katarzyna Krupka | 22 08 2019

Rola mięsa i ryb w diecie niemowlęcia

Kiedy niemowlę chętnie zjada już różnorodne warzywa, zapoznało się ze smakiem owoców, a kaszki zagościły w jego jadłospisie, czas, aby w jego diecie pojawiło się mięso oraz ryby.

Trzeba przy tym pamiętać, że maluszek nie jest małym dorosłym i potrzebuje o wiele mniej mięsa niż starsi członkowie rodziny.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia. To czas, w którym kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe malucha. Decyzje rodziców dotyczące sposobu żywienia dziecka mają realny wpływ na to, jak jego dieta będzie wyglądała w przyszłości.

Na początku wystarczy podawać mu ok. 10 g mięsa każdego dnia, a dwa razy w tygodniu powinno być to mięso ryby (najlepiej tłustej ryby morskiej). Z czasem dzienną porcję należy zwiększyć do ok. 20 g pod koniec pierwszego roku życia.

Mięso w diecie dziecka

Mięso to doskonałe źródło białka, witamin z grupy B i składników mineralnych. Wśród nich cennym składnikiem dla rozwijającego się niemowlęcia jest żelazo – niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i poznawczego.

Żelazo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Razem z hemoglobiną transportuje tlen do każdej komórki organizmu. Co więcej, ma również znaczenie dla wsparcia odporności dziecka.

Na początku przygody w odkrywaniu smaku różnorodnych rodzajów mięs najlepiej sprawdzą się: cielęcina, wołowina, wieprzowina, królik, kaczka czy kurczak.

Ryby w diecie dziecka

Ryby są ważnym elementem zbilansowanej diety niemowlęcia ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i omega 6 oraz witamin A, D i składników mineralnych.

Wyjątkowo cenne pod względem odżywczym są dla dziecka tłuste ryby morskie, takie jak halibut, łosoś czy śledź. Na tym etapie rozwoju należy zrezygnować z ryb takich jak miecznik, ryba maślana, makrela czy okoń morski, które mogą gromadzić w swoim mięsie szkodliwe dla rozwijającego się organizmu zanieczyszczenia, takie jak np. rtęć. Najlepsze będą te dziko żyjące w oceanach: Atlantyku, Pacyfiku.

Z uwagi na ryzyko zadławienia się ością przez maluszka mięso ryby powinno być ich pozbawione, dlatego na początku rozszerzania diety najbezpieczniej podawać dziecku rybę w postaci zmielonej.

Bezpieczeństwo mięsa i ryb dla niemowlęcia

Duże znaczenie dla harmonijnego rozwoju oraz wzrostu młodego organizmu ma prawidłowa dieta małego dziecka, komponowana z produktów odpowiedniej jakości. Wybranie takiego mięsa czy ryb może być dla rodzica nie lada wyzwaniem – za pomocą zmysłów nie da się bowiem ocenić ich bezpieczeństwa.

Rozwiązaniem dla opiekunów są produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Przykładem są posiłki BoboVita zawierające różnorodne gatunki mięsa, które pochodzi wyłącznie z kontrolowanych hodowli i nie zawiera hormonów i antybiotyków.

Marce BoboVita dobrze znana jest historia chowu zwierząt w hodowlach, z których pochodzi mięso stosowane w produktach BoboVita oraz sposób ich żywienia, który jest ustalany z Działem Kontroli Jakości i Dostawców.

Ryby w posiłkach BoboVita to wyłącznie ryby dziko żyjące, poławiane zgodnie z zasadami zrównoważonego rybołówstwa z dużych, otwartych akwenów, takich jak Ocean Spokojny (Wybrzeże Alaski) czy Południowo-Zachodni Ocean Atlantycki. To składniki spełniające wyjątkowo surowe wymagania, nawet kilka tysięcy bardziej restrykcyjne niż w przypadku produktów dla dorosłych.

Gwarancję realizacji tych wymogów daje wieloletnia współpraca z zaufanymi dostawcami. Wszystko po to, aby rodzice mieli pewność, że podają swojemu dziecku odpowiednio zbilansowany posiłek, który będzie w pełni bezpieczny dla młodego organizmu.

Dołącz do klubu BoboVita!

Zarejestruj się i otrzymaj „Poradnik żywienia małego dziecka” z Planem 5 kroków rozszerzania diety oraz pyszny posiłek.

sprawdź

Pobierz bezpłatną aplikację

Znajdziesz tam wskazówki i rady dotyczące prawidłowego żywienia Twojego dziecka.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.