autor: Alicja Barszcz | 19 08 2019

Jak przygotować się do podróży z niemowlęciem?

Podróżując z małym dzieckiem, musimy pamiętać o podstawowych produktach, które zawsze powinny znaleźć się w jego bagażu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy wyjazd będzie trwał jeden dzień czy tydzień. Torba dla niemowlęcia zawsze musi być dobrze przygotowana – na chłodniejsze i cieplejsze chwile, zabrudzenie ubranka, przewinięcie, głód lub pragnienie.

Akcesoria do przewijania niemowlęcia

W pierwszej kolejności pamiętajmy o pieluszkach, chusteczkach nawilżających i kremie przeciw odparzeniom. Przyda się też podkład do przewijania.

O ile na stacjach benzynowych, w samolotach czy galeriach handlowych są miejsca przeznaczone do zabiegów higienicznych malucha, o tyle nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie wygody. Zdarza się, że musimy przewinąć dziecko w samochodzie albo na plaży. Warto więc zapakować przenośny przewijak.

Ubranko na wszelki wypadek

Niemowlę to mistrz brudzenia się. Przez pieluszkę coś się przedostało i śpioszki są mokre? Trzeba zmienić. Maluch postanawia bawić się w puszczanie baniek ze śliny i ma mokrą całą bluzeczkę? Trzeba przebrać. Pobrudzi się w czasie jedzenia? Oczywiście, że tak! I znów trzeba zmienić ubranko.

Rodzice doskonale wiedzą, że wtedy kiedy najbardziej zależy nam na czystości, dziecko zawsze znajdzie sposób, by się ubrudzić. Gdy jesteśmy w domu, nie ma z tym większego problemu, ale w podróży robi się to uciążliwe. Zawsze musimy pamiętać, by zabrać ze sobą po kilka sztuk każdej części garderoby dla malucha. Na dłuższy wyjazd weźmy też środek do prania niemowlęcych ubranek.

Posiłek dla niemowlaka

Niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie piersią. Jeśli mama może bez problemu karmić naturalnie, pakowanie posiłku dla dziecka staje się zbędne. Jeśli z uzasadnionych powodów mama nie karmi piersią, pamiętajmy o mleku modyfikowanym i akcesoriach potrzebnych do jego przyrządzenia.

Rozszerzanie diety niemowlęcia rozpoczynamy najwcześniej po 17. tygodniu życia dziecka i nie później niż w 26. tygodniu. Po tym czasie musimy pamiętać o zabraniu w podróż posiłków dla dziecka.

Najlepiej sprawdzą się gotowe obiadki i deserki w słoiczkach, kaszki, a także musy owocowe w tubkach. Są one nie tylko smaczne i dostosowane do wieku malucha, ale też wygodne w użyciu. Obiadki wystarczy podgrzać, np. podczas postoju lub poprosić o to obsługę, jeśli podróżujemy samolotem. Musy owocowe należy podawać wyciskając je bezpośrednio na łyżeczkę lub w miseczkę. Prosto z tubki mogą jeść dopiero dzieci, które ukończyły roczek.

Pamiętajmy, że niemowlę ma duże zapotrzebowanie na płyny (800 ml dziennie). Nie możemy zapomnieć o zabraniu ich w podróż. Najlepiej podawać dziecku niskozmineralizowaną wodę źródlaną. Nie czekajmy aż maluch będzie spragniony. Powinien mieć on stały dostęp do wody.

Zabawki i nie tylko

Pamiętajmy również o zabraniu przynajmniej kilku zabawek lub książeczek, dzięki którym dziecko nie będzie się nudziło w czasie podróży. Oczywiście warto zachować zdrowy rozsądek i naprawdę ograniczyć się do niewielkiej ich liczby. Przecież doskonale wiemy, że czasem zwykły klocek może na dłużej zająć naszą pociechę niż duża i kolorowa zabawka interaktywna.

Koniecznie w podróż weźmy witaminy i leki, jeśli dziecko przyjmuje je na stałe. Warto też zaopatrzyć się w środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla niemowląt. Lepiej mieć je pod ręką niż potem w panice szukać apteki.

Dołącz do klubu BoboVita!

Zarejestruj się i otrzymaj „Poradnik żywienia małego dziecka” z Planem 5 kroków rozszerzania diety oraz pyszny posiłek.

sprawdź

Pobierz bezpłatną aplikację

Znajdziesz tam wskazówki i rady dotyczące prawidłowego żywienia Twojego dziecka.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.